Sügis-talvine periood on parim aeg alustada tugevamate hooldustega kodus ja salongis. Retinooliga hooldustooted peaksid olema iga naise öökapil just pimedal ajal, et nahka rohkem sundida aktiivsemalt uuenema. See on ainuke teadaolev toimeaine, mis töötab raku tasandil. Mis on retinool ja kuidas seda kasutada? Miks on see hea? Mis on retinooli reaktsioon? Millised tooteid soetada? Allpool saad nendele küsimustele vastused.

Mis on retinool?
Retinool on A vitamiini derviaat, mis kuulub retinoidide hulka. See on üks kõige efektiivsemaid toimeaineid tänapäeva vananemisevastastes toodetes. Esimest retinoidi, tretinoiini, tunti Retin-A nime all, mida kasutati 1970ndatel aastatel akne ravis. Hilisemates uuringutes leiti, et retinoidid ühtlustavad nahatooni, kiirendavad naha uuendamist ning lükkavad edasi kronoloogilisest ja fotovananemisest tulenevaid naha muutuseid.

Milleks on retinool hea?
Retinool on võimeline läbima naha barjääri ja jõudma dermisesse ehk pärisnahka. See on üks väheseid toimeaineid, mis töötab raku tasandil, mitte naha pinnal. Retinool aitab neutraliseerida vabu radikaale ning suurendada elastiini, kollageeni ja glükoosaminoglükaanide (hüalurooni) tootmist, mille tulemusena joonekesed ja kortsud tasanduvad ning poorid muutuvad vähem märgatavamaks. Retinool lükkab edasi naha vananemist, hoides ära kollageeni lõhustumist. Toimeaine stimuleerib uute veresoonekeste teket naha papillaarkihis, mis tähendab paremat toitainete ja hapnikuga varustatust nahas. Retinool ei silu üksnes olemasolevaid jooni ja kortse ega paranda naha seisundit, vaid vähendab uute teket ning surub maha võimalikku hüperpigmentatsiooni. Samal ajal epidermise surnud naharakud kooruvad kiiremini, mis parandab naha tekstuuri ja tooni. Tänu retinoolile paraneb naha niiskustase. Seega on tegemist asendamatu toimeainega vananemisvastases võitluses.

Reti Fusion® Vecti + Peel – rohkem kui lihtsalt retinool

Puhas retinool on aktiivne juba madalas kontsentratsioonis. Puhta retinooli kõrvaltoimeks on naha ärritus, punetus, ketendus. Kõrvaltoimete leevendamiseks ja ärahoidmiseks ning paremaks omastamiseks kapseldatakse retinool spetsiaalsetesse lipiidsetesse nanokapslitesse. Professionaalne Arkana keemiline koorija Reti Fusion® Vecti + Peel sisaldab 5% puhast retinooli, mis aitab kiirelt epidermisel kooruda, annab tugeva stimulatsiooni rakkude uuenemiseks, uue kollegeeni, elastiini ja hüaluroonhappe tootmiseks. Tootele on lisatud 3% kapseldatud retinool, mis vabaneb järk-järgult nahas kogu toote nahal olemise vältel. Naha koorumist on täiendatud spetsiaalse, kõrges kontsentratsioonis nanokapseldatud C vitamiiniga (ascorbyl palmitate ja sodium ascorbyl phospate). Selleks, et tagada retinooli ja C vitamiini maksimaalne imendumine, on koorijasse lisatud kapseldatud A, E ja C vitamiini ning fütiinhapet. Vitamiinide kapseldamine tagab toimeainete ühtlase imendumise nahas. Retinooliga koorimist võib teha 1 kord kuus 2-4 korda olenevalt naha seisukorrast. Retinooliga koorimine on lubatud vaid sügis-talvisel perioodil, kui päikesest tulenev UV on madal. Seega retinooliga koorimistega saab kohe-kohe alustada.

Retinooli reaktsioon
Pärast retinooliga koorimist reageerib tavaliselt nahk ärrituse, punetuse, kuivuse ja tundlikusega. Koorimise järgselt võid tunda sügelust ja isegi kerget turset. Retinooli reaktsioon tekib siis, kui nahk saab korraga liiga palju retinooli. Retinooli retseptoreid ei ole nahas piisavalt ning seetõttu tekib epidermises ärritus. 3-5 päeval pärast hooldust tekib naha koorumine või ketendus. Milliseks täpselt kujuneb naha koorumine, sõltub individuaalse naha seisundist. Nahk, mis on end eelnevalt retinooliga harjutanud, ketendab tavaliselt vähem või ei ketenda üldse. See, kes retinooli eelnevalt nahale tutvustanud pole, saab korraliku naha koorumise. Pärast seda on nahk sile, poorid ja kortsud vähem märgatavamad, nahatoon ühtlasem.

Võib ka juhtuda, et nahal ei järgne üldse koorumist pärast Reti Fusion® Vecti + Peel hooldust. Tuleb meeles pidada, et koorumine naha põletiku reaktsioon, mis ei pruugi alati olla nähtavas vormis. Nahal on võime uuendada end raku tasandil ise. Retinooli reaktsiooni ja naha koorumist ei pruugi tekkida kohe pärast hooldust, vaid ühe kuu jooksul, kuna see on aeg, kui nahk end uuendab. Seda tuleb kindlasti salongihoolduse puhul kliendile mainida.

Kui nahk on pärast hooldust hell, siis tuleb kasutada mõne päeva jooksul niisutavaid, nahka taastavaid tooteid, mis vähendavad ebamugavuse tunnet. Sellel perioodil ei ole soovitav retinooli tooteid kasutada. Kui nahk on taasutunud, tuleks uuesti alustada retinooliga toodete kasutamist. Sellega saavutad parima tulemuse.

Retinooli reaktsioon võib tekkida ka pärast koduhoolduse toodete kasutamist esimeste päevade jooksul, mis on normaalne. Sellisel juhul soovitame pidada paar päeva pausi ning uuesti alustada toodete kasutamist. Ärritus kaob mõne aja pärast, kui nahk on harjunud ja retinooli vastuvõtvad retseptorid nahas taastunud.

Arkana retinooliga koduhooldus
Arkana pakub suurepäraseid retinooliga tooteid ka Reti Fusion® Vecti + Therapy sarjast koduhoolduseks. Valikus on kaks kreemi: päevakreem Reti Fusion® Vecti + Cream SPF 15 ja öiseks kasutuseks mõeldud kreem-mask Reti Fusion® Vecti + Essence Mask. Mõlemad tooted sisaldavad 3% liposoomselt kapseldatud retinooli ja lisaks A,E,C kapseldatud vitamiinide kompleksi koos feerulhappega. Tänu kapseldusele ei tekita tooted tavaliselt nahale klassikalist retinooli reaktsiooni. Pigem on kliendid öelnud, et nahk kipitab kergelt pärast kreemi kasutamist, kuid see lõpeb mõne päeva jooksul. Kui tavaliselt kasutatakse retinooli kreemi just öökreemina, siis Arkana pakub seda ka päevaseks kasutamiseks. Selleks on kreemi lisatud SPF15 UV kaitse. Öökreemi soovitame peale kanda massaaživõtteid kasutades.

Kõik, mis toimub raku tasandil, ei sünni üle öö. Seega tuleks retinooli tooteid kasutada vähemalt 3-6 kuud, et näha nahal tulemusi. Meie tingimustes siis kogu sügise ja talve. Kevadel, kui päike hakkab jälle kõrgemalt käima, tuleks retinooli kasutamine vähemalt päevasel ajal lõpetada ja päeval päiksekaitset kasutada. Suvel ära retinooli kasuta!

Retinooliga koduhoolduse tooteid kasutage vähemalt kuu enne kabinetis tehtavat retinooli koorimist ja mitte varem kui nädal pärast hooldust.

Reti Fusion® Vecti + Therapy sarja tooted sobivad igaühele, kes soovivad vähendada vananemisest tulenevaid tunnuseid nagu kortsud, fotovananemine, ebaühtlane nahatoon, naha toonuse kadu. Tasub meeles pidada, et retinooli tasub kasutada ka vananemisvastaseks profülaktikaks. NB! Retinooli ei tohiks kasutada raseduse ega imetamise ajal.