Traditsiooniliselt võtame akne puhul kasutusele antibiootilised geelid-kreemid, tõsisema probleemi puhul antibiootikud või süsteemsed retinoolid, mis kuivatavad, muudavad naha ärritunuks. Naha taastumine võtab aega ja on kurnav. Kas on ka teisi alternatiive? Ikka on - keemilised koorimised, laser jne, kuid lisaks tasuks proovida Arkana A-QS Hacker teraapia tooteid. 

Anatoomiliselt loetakse naha kihtideks epidermist (pealisnahk), dermist (pärisnahk) ja subkuutist või hüpodermist (alusnahk), kuid üha enam loetakse neljandaks kihiks meie naha kaitsebarjääri. Teaduslikus kirjanduses on nimetatud seda ka Suprastratum™-iks. See on kiht, mille koostises on rasu ja higinäärmete eritisest ja mikroobide kogumist koosnev hüdrolipiidbarjäär, kuid selle peal on lisaks gaasiline kiht, mis võimaldab mikroorganismidel nahal tegutseda.

Naha mikrobioom sisaldab häid ja halbu mikroorganisme. Nende omavaheline tasakaal on nahale oluline. Kõige olulisem bakter naha normaalseks toimimiseks on Staphylococcus epidermidis, mis kaitseb mikrobioomi nn halbade mikroorganismide eest. Halbadest kõige olulisem on Propionibacterium acnes, mida on nahal kõige arvukamalt ja mis on üks akne põletike põhjustaja. Arvukus sõltub sellest, kui palju toodab nahk rasu. Teine, naha haiguslike seisundeid esile kutsuv pärmiseen Malassezia furfur toimetab samuti meie tervel nahal, kuid naha tasakaalu rikkumisel võib esile kutsuda seborroilist dermatiiti või juustes kõõma. Mikrobioom ei kaitse ainult patogeensete mikroorganismide, vaid vastutab ka immuunsuse eest. Seega tasakaalus mikrobioom on naha tervise alus.

Müstiline „infovahendaja“

Uuringud on avastanud uue mehhanismi, mis mõjutab akne teket. Bakterid ei ole võimelised halba tegema, kui neid on õiges koguses. Selgub, et mikroorganismid „suhtlevad“ omavahel, et paljuneda, toota mürke ja moodustada nahale kahjulik biofilm. Sidesüsteem toimub eriliste keemiliste signaalmolekulide vahendusel, mida bakterid ise toodavad ja aitavad bakteritel tegutseda koordineeritult. Seda sidesüsteemi nimetetakse bakterite hulgatunnetuseks (inglise keeles Quorum Sensing – QS). Mida rohkem on baktereid, seda rohkem on bakterite vahel liikumas signaalmolekule. Kui bakterid on saavutanud teatud populatsiooni, on need valmis ründama nn peremeest.

Akne põhjustaja Propionibacterium acnes kasutab oma sidesüsteemi, et nahal paljuneda. Sellesse protsessi on tavaliselt segatud ka Staphylococcus aureus. Kahe bakteri koloonia tekkel ei suuda nahal enam normaalselt tegutseda naha mikrobioomi tasakaalus hoidev Staphylococcus epidermidis. Tekib põletikuprotsess, mille käigus lõhustuvad rasus olevad head triglütseriidid vabadeks rasvhapeteks, mis ärritavad nahka, kutsuvad esile karvanääpsude ummistused, epidermise sarvkihi paksenemise ja rikuvad naha pH. See omakorda aktiveerib naharakkude TLR retseptorid, mille tagajärjel akne põletikunähud süvenevad.

Õrn ja rahumeelne lahendus aknele

On kindlaks tehtud, et taimedel on võime kaitsta end patogeensete mikroorganismide eest. Üheks selleks on India nonipuu (ld k Morinda citifrolia), mida leidub Hawaiil, Indoneesias ja Austraalias. Nonipuud kasutatakse palju traditsioonilises meditsiinis nahahaiguste raviks ja ka põletikuvastasena, valuvaigistina ja immuunsuse turgutamiseks just Vaikse ookeani piirkonnas. Biotehnoloogilised uuringud on avastanud, et nonipuu toodab enda kaitseks antisignaalmolekule.

Teaduslikud uuringud Quora Noni PRCF osas on näidanud tugevat bakterite-, seente- ja põletikuvastast toimet. Intelligentne toimeaine Quora Noni PRCF sisaldab fütopetiide, mida saadakse just India nonipuu tüvirakkudest. See on kui looduslik antibiootik, mis blokeerib bakterite signaalmolekulid, kuid ei hävita neid  ja aitab taastada naha kaitsebarjääri ning normaalse mikrobioomi. Väheneb rasu eritus ning komedoonide hulk. Tasakaalustub naha mikrobioom.

Arkana A-QS Hacker dermokosmeetika on esimene omataoline, mis mõjutab aktiivselt, kuid mitte agressiivselt aknelise naha mikrobioomi ja võitleb akne põhjustega nahal, kasutades oma toodetes ühe toimeainena just Quora Noni PRCF-i. Tooted ühilduvad hästi nahaga, toimivad kiiresti ja tõhusalt nii akne vähendamisel kui vältimisel. A-QS Hacker tooted sobivad igas vanuses aknele kalduvale nahale. Tooted sobivad kasutamiseks ka pärast keemilisi koorimisi, retinooli hoolduseid, antibiootikume mikrobioomi taastamiseks.